flaga PL flaga ENG
logo UMP
KLINIKA OTOLARYNGOLOGII I ONKOLOGII LARYNGOLOGICZNEJ
Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny, 60-355 Poznań, ul. Przybyszewskiego 49
Materiały informacyjne Najczęstsze pytania

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Najczęstsze pytania kierowane przez chorych z podejrzeniem raka lub innego guza w obrębie głowy i szyi

1. Mam raka krtani - czy można wyciąć tylko część krtani a nie całą?

Tak, wszystko zależy od rozległości i zaawansowania guza. Możliwe są operacje przy użyciu lasera CO2, a także laryngektomie częściowe. Pierwsze z nich wykonuje się endoskopowo, bez cięcia skóry, a te drugie wymagają operacji z cieciami na szyi. Laryngektomia częściowa umożliwia zachowanie głosu, prawidłowe oddychania i połykanie. Wszystkie rodzaje tych operacji są wykonywane w Klinice w Poznaniu.

2. Kiedy lepsze jest naświetlanie a kiedy operacja w raku krtani?

Ogólnie mówiąc wczesne postaci raka krtani leczy się przede wszystkim chirurgicznie, wykonując laryngektomie częściowe i operacje endoskopowe laserem. Bardzo zaawansowane guzy wymagają laryngektomii całkowitej. Naświetlanie jest alternatywnym leczeniem dla chirurgii. Rodzaj leczenia zależy od doświadczenia ośrodka i możliwości technicznych, najbardziej "pasują" guzy "średnio zaawansowane".
W Klinice Poznańskiej ściśle współpracujemy z placówkami stosującymi naświetlanie i wspólnie wybieramy najlepszą metodę dla chorego.

3. Mam raka języka, boli mnie i nie mogę połykać - co robić?

Rak języka wymaga szybkiego podjęcia decyzji o sposobie leczenia. Najlepszym jest leczenie operacyjne wycięcia części języka, a także usunięcia powiększonych węzłów chłonnych na szyi. Jeżeli operacja jest bardzo rozległa, to uzupełniamy ją o rekonstrukcję tkanek w jamie ustnej. Służą temu specjalne płaty, tzw. wolne z odległych okolic (udo, przedramię, łydka, łopatka...), dzięki którym odbudowujemy usunięte struktury. Jeśli musimy wyciąć również część żuchwy, to również odtworzymy ją fragmentem kości z podudzia. W trakcie operacji pobieramy próbki - biopsje do badania śródoperacyjnego, czy na pewno usunęliśmy całego raka. Wszystkie takie operacje wykonujemy w Klinice Poznańskiej.
Oprócz leczenia operacyjnego możliwe jest również naświetlanie lub też leczenie skojarzone.

4. Na migdałku urosła mi narośl – pobrano próbkę i jest rak - co dalej?

Rak migdałka podniebiennego, podobnie jak rak języka, kwalifikuje się do szybkiego leczenia. Przed decyzją o sposobie działania wykonujemy badania obrazowe (tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny) oraz badania w kierunku wirusa HPV. Najczęstszym sposobem leczenia jest chemioradioterapia trwająca 6-7 tygodni. W przypadku niepowodzenia wykonujemy operację tzw. ratującą, połączoną z rekonstrukcją przy użyciu płatów wolnych.
Wszystkie takie operacje wykonujemy w Klinice Poznańskiej.

5. Mam zatkany nos po stronie prawej, miałem wziętą próbkę - mam raka - szukam pomocy.

Rak nosa i zatok przynosowych wymaga leczenia operacyjnego. Coraz częściej są to operacje endoskopowe, czyli przez nos, albo z użyciem endoskopu wspomaganego cięciem pod wargą lub z boku nosa. Zakres operacji ustalamy na podstawie badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Niekiedy musimy usunąć podniebienie, ale dentyści protetycy potrafią przygotować odpowiednią protezę zastępującą je. Leczenie operacyjne jest wspomagane przez naświetlania.
W Klinice Poznańskiej od 2009 r. szeroko używane jest endoskopowe leczenie tych raków.

6. Mam guza ślinianki przed uchem - rośnie już 2 lata - czy operować się czy czekać?

Zdecydowana większość guzów ślinianek to nowotwory niezłośliwe, ale część z nich, przy długim okresie obserwacji, braku decyzji o leczeniu, może zezłośliwieć. Trzeba pamiętać, że przez śliniankę przyuszną przebiega nerw twarzowy unerwiający wszystkie mięśnie twarzy. Guz rozrasta się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Przy operacji staramy się wypreparować wszystkie jego gałązki. Używamy monitorów do obserwacji czynnościowych nerwu, a im guz jest większy tym trudniej go oddzielić od nerwu twarzowego, dlatego nie należy czekać.

7. Miałem operację raka języka, potem naświetlania - ale nastąpiła wznowa guza i dodatkowo są przerzuty na szyi. W moim mieście lekarze mówią, że już nic nie można zrobić?

W takiej sytuacji należy rozważyć możliwość tzw. chirurgii ratującej. Ale przedtem konieczne są badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego głowy i szyi oraz ocena radiologiczna płuc. Operacja trwa wiele godzin, podczas której staramy się usunąć radykalnie wszystkie zmiany chorobowe, a później wykorzystując różne płaty odtwarzamy strukturę jamy ustnej, gardła i szyi. Łączy się to z dłuższym pobytem w szpitalu (kilka tygodni), ale jest szansa pozbycia się raka.

Wszystkie opisane operacje są przeprowadzane w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu.
Kontakt z Przykliniczną Poradnią 61 869-12-57, 61 869-15-92 (8.00-13.30).
Chorzy z podejrzeniem nowotworu są przyjmowani bez kolejki!